Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Ancak anne sütü bebeği hastalıklardan korumaya yardımcı olacak özel moleküller (antikorlar) içerir. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip, nezle, kusma veya ishal görülme olasılığı azalır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji gelişme riski azalır.

Anne sütü ile beslenen bebekler Ani Bebek Ölümü Sendromuna karşı fazladan bir korumaya daha sahip olabilirler.

Anne sütü ile beslenen bebekler ihtiyaçları olan tüm besinleri alırlar ve bebek büyüdükçe anne sütünün içeriği de bebeğin değişen besin gereksinimlerini karşılayacak şekilde değişir.

Anne sütünün sindirimi kolaydır, bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde kolik ve sindirim sistemi sorunları daha az görülür.

Anne sütü her zaman taze ve ideal ısıdadır. Bebeği beslemek için biberon hazırlamak veya biberonları temizlemekle uğraşmak gerekmez.

Emzirmek anne ve bebeğin yakınlaşmasına ve birbirlerini tanımalarına yardımcı olur. Bu yakınlık bebeğin duygusal gelişimine ve beyin gelişimine yardımcı olur.

Emzirmek annenin rahminin hamilelik öncesi şekline dönmesini hızlandırır.

Emzirmek annenin hamilelik sırasında aldığı kiloları vermesini kolaylaştırır.

Emzirmek annenin meme, yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskini düşürebilir.

Emzirmek, bebeğini bu şekilde besleyebilecek tek kişinin kendisi olduğunu bilen annenin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Her annenin sütü kendi bebeğine özel yapıdadır. Üstelik bebek büyüdükçe değişen besin gereksinimini karşılamak üzere anne sütünün kompozisyonu da değişir.

Kaynak: www.aile.org