Hamilelik sürecinde ilginin odağı doğal olarak anne adayıdır. Herkes bebeği taşıyan anne adayının sağlığını, beslenmesini, ruh halini, bedeninde meydana gelen değişimleri ilgi ile izler ve anneye yardımcı olmaya çalışır.

Bu çok özel dönemde babanın yaşadığı değişimler ise genellikle gözden kaçar. Oysa karınları büyüyüp, göğüsleri hassaslaşmasa da babalar da hamilelik boyunca kendilerine has pek çok değişim yaşarlar.

BABA ADAYININ KAYGILARI
Hamilelik sürecinde çoğu baba adayı karmaşık duygular yaşar ve pek çok kaygı ve endişe taşır. Çevreden genellikle özel bir destek alamayan ve aynı zamanda anne adayına destek olması beklenen baba adayları, bu özel ve heyecanlı süreçte çeşitli kaygı ve endişelerle boğuşuyor olabilir. İşte bunlardan bazıları:

Endişe
Baba adaylarından bazıları eşlerinin ve bebeklerinin sağlığı ile ilgili endişeler duyarken bazıları da ailesi için yeterli maddi olanakları sağlayıp sağlayamayacağından veya iyi bir baba olup olamayacağından endişe eder.

Çaresizlik
Baba adayları anne adayının hamilelikle ilgili sıkıntıları ve doğum sancıları konusunda eşine yardımcı olamamaktan dolayı çaresizlik duygusuna kapılabilir.

İhmal edilmişlik duygusu
Anne adayının tüm ilgisini bebeğe ve bebek hazırlıklarına yöneltmesi babanın kendisini dışlanmış hissetmesine neden olabilir.

Özgürlüğü yitirme
Bebeğin tüm yaşamı değiştirdiği bir gerçektir. Artık canınız istediğinde yemeğe çıkmanız, sinemaya gitmeniz ya da son dakikada bir haftasonu tatil planı yapmanız mümkün değildir. Baba adayları bebeğin yaşam tarzında yol açacağı değişikler konusunda huzursuzluk ve kaygılar duyabilir.

BABA ADAYINA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?
Eşinizin yaşadığı endişe ve gerilimin azalması için ona yardımcı olabilirsiniz.

İletişim
Yaşadığınız fiziksel değişimler, bebekle birlikte ortaya çıkan maddi kaygılar, yaşam tarzınızda oluşacak değişiklikler ve aklınıza gelebilecek diğer tüm konuları karşılıklı konuşun. Bu macerayı bir çift olarak yaşamakta olduğunuzu ve bebeğiniz için en güzel ortamı birlikte hazırlayabileceğinizi bilmesini sağlayın.

Onu da sürecin içerisinde tutun
Hamilelik deneyiminin bir parçası olabilmesi için doktor kontrollerine ve doğum kurslarına sizinle birlikte katılmasını isteyin.

Kitaplar ve internet
Eşinize hamilelik, doğum ve bebek bakımı ile ilgili kitaplar hediye edin. Beğendiğiniz internet sayfalarını onunla paylaşın.

Hamilelikte sağlığınızı koruma çabasını ortak bir çaba haline dönüştürün
Örneğin sağlıklı beslenmeniz için yemeniz gerekenleri ve akşam yürüyüşleri gibi egzersizleri birlikte planlayın ve uygulayın. Bu aynı zamanda hamilelik ve doğum sonrası hakkında konuşmanızı, duygu ve düşüncelerinizi paylaşmanızı da sağlayacaktır.

Onun da bebek hazırlıkları yapmasına izin verin
Beşiği kurmasına, bebek odasına boyaması, alt değiştirme masasının ayarlanması, dönencenin beşiğe asılması gibi işleri birlikte yapın. Evi fiziksel olarak bebek için hazırlamak babanın bebekle ilgili duygusal hazırlığını kolaylaştıracaktır.

Birlikte kaliteli zaman geçirin
Bebek geldikten sonra bebeğinize bakacak birini ayarlayarak, haftada hiç değilse bir kez birkaç saat baş başa zaman geçirebilmek için gerekli düzenlemeleri yapın.

Kaynak: www.aile.org