Bazı noktalara dikkat ederek bebeğinizin karnınızda hangi pozisyonda durduğunu kendi kendinize anlayabilirsiniz!

Nasıl?
Öncelikle, bebeğinizin tekmelerine dikkat edin. Bebeğinizin pozisyonunu anlamanıza yardımcı olacağından zaman zaman hissedeceğiniz bu topuk darbelerinin yerini aklınızda tutmaya çalışın.

Bunun yanında, ellerinizle karnınıza dokunun ve nasıl hissettiğinizi (sert mi, yumuşak mı gibi) düşünün. Ayrıca karnınızın şeklini inceleyin. Bunu yaparken anne karnındaki bebeğin poposunun daha yumuşak, kafasının ise daha sert hissedildiğini aklınızda bulundurun (yine de bebeğin kafası ile poposunu ayırmanın pek kolay olmadığını belirtmek gerekir!)

Bebeğin sırtı öne bakıyor
Bebeğiniz anterior pozisyonda, yani sırtı sizin ön tarafınıza bakacak şekilde duruyorsa karnınız ve göbek deliğinizin dışa doğru fırlamış bir görüntüsü olacaktır ve bebeğin tekmelerini kaburgalarınızın altında hissedersiniz.

Bebeğin sırtı sırtınıza bakıyor
Bebeğiniz posterior pozisyonda, yani sırtı sizin sırt tarafınıza bakacak şekilde duruyorsa, karnınızın daha yassı bir görünümü olacaktır ve bebeğinizin tekmelerini karnınızın hemen önünde hissedersiniz. Hamileliğin son haftalarında bel ağrısı da posterior pozisyonda duran bir bebeğe işaret edebilir ancak hamileliğin sonlarında anne adaylarının çoğu bel ağrısı yaşadığından bunun bebeğin pozisyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ayırmak güçtür.

Yaz bebeğin doğum filmini izleyin!

Doğum filmi konusunda bilgi ve fiyat almak için: 0536 435 14 95 ya da bilgi@dogumfotosu.com

Bebek “indi”
Genel olarak doktorunuz ya da ebeniz bebeğinizin hangi yönde yattığını anlayacaktır. İlk hamileliklerde bebek normal olarak doğumdan dört hafta önce civarında aşağı (yani yapacağı yolculuğa hazırlık olarak pelvisin alt kısmına) “iner”. Bebeğin hareketleri ile birlikte hafif sancılar hissetmeye başladığınızda (küçük sert kafasının mesanenize yaptığı baskıyı belirtmeye dahi gerek yok!) bunun gerçekleştiğini anlayacaksınız. Ayrıca ağırlık merkezinin değişmesi nedeniyle karnınızın biçimi de değişecektir. Bundan başka, bebek “indiğinde” artık göğüs kafesinize baskı yapmadığından daha rahat nefes alabildiğinizi fark edeceksiniz.

Kaynak: www.aile.org