Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için su için!
Bol bol su içerek hamilelikteki pek çok sağlık sorununu önleyebilirsiniz.

Hamilelikte artan kan hacminin desteklenmesi, bazı sağlık sorunların önlenmesi ve bebeğe oksijen ve besinlerin sağlıklı bir şeklide taşınması için bol bol su içilmesi gerekiyor.

Hamilelikte ne kadar su içmek gerekir?
Hamileliğiniz boyunca günde 6-8 bardak (1.5-2 litre) su içmelisiniz. Ayrıca egzersiz yapıyorsanız, her bir saat egzersiz için ilave bir bardak su içmeniz de gerekir.

Diğer içecekler suyun yerini tutar mı?
Meyve suları sıvı alımında hesaba katılır ancak meyve sularının aynı zamanda fazladan bol miktarda kalori almanıza neden olacağını da unutmamalısınız.

Çay, kahve ve kola gibi kafeinli içecekler idrar söktürücü etkileri nedeniyle sıvı alımında hesaba katılmaz. Bu gibi içecekler daha fazla idrar yapma ihtiyacı doğuracağından sıvı kaybına da neden olurlar.

Su neden önemli?
Su sağlıklı bir hamilelik için hayati bir rol oynar. Su kan yoluyla besinlerin bebeğe taşınmasını sağlar.

Ayrıca hamilelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Bol bol su içilmesi idrarın seyrelmesini ve idrar yolu enfeksiyonu riskinin azalmasını sağlar.

Su kabızlığı da önler ve hemoroid oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Çelişkili gibi gözükse de, hamileliğiniz sırasında bol su içmeniz, vücudunuzda su tutulmasını azaltır.

Su içmek dehidratasyonu (vücutta yeterince sıvı olmaması) önlemeye de yardımcı olur. Dehidratasyon doğumu başlatan kasılmalara yol açabildiğinden özellikle hamileliğin son üç ayında yeterli sıvı alınması önemlidir.

Su içmekten hoşlanmıyorsanız
Suyun tadı sizi gerçekten rahatsız ediyorsa limon sıkmayı veya biraz meyve suyu eklemeyi düşünebilirsiniz.

Her yudumda sağlık
Bundan sonra her aklınıza geldiğinde ya da su şişesi veya musluğu gördüğünüzde biraz su içmeye gayret edin. İçtiğiniz her yudum suyun sağlıklı bir hamilelik sürmenize katkısı olacağını unutmayın.

Kaynak: www.aile.org