Doğum Fotoğrafçılığı Sertifikası

Öncelikle “Doğumhane ve Ameliyathanede uyulması gereken kurallar” yazıma gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Yayınlandığı günden bu yana yaklaşık 8bin kişi tarafından okunmuş, her ne kadar sadece 2 kişi yorum bırakarak geri bildirimde bulunduysa da. :)

Bu yazının konusu, bana gelen sorularda rastladığım iki can alıcı konudan biri üzerine, anahtar kelimemiz “Sertifika” (diğeri bir sonraki yazıda ele alacağım hastane ile anlaşmalı fotoğrafçı olarak çalışmak üzerine)

Öncelikle “Sertifika” nedir?

Sertifika

İşin resmi boyutlarını tam olarak bilmiyorum ancak, kişinin bilgi gerektiren herhangi bir konuda niteliğini ve yeterliliğini gösteren bir belgenin kabul görmesi için mutlaka imzalı mühürlü, resmi olması gerekir diye düşünüyorum. Aksi halde arama motoruna sertifika örnekleri yazar, gerekli yerleri kendimize göre doldurarak,  istediğimiz her alanda sertifikalar yaratabiliriz.

Bu sorunun bana sıkça gelmesi ve hastaneler tarafından sertifika istenmesi, atölye düzenleyen arkadaşlarımın, günün hatırası ve atölyeye katılanlara motivasyon sağlaması açısından verdikleri “Katılım Belgelesinin” katılımcılar tarafından, bir süre sonra hastanelere “Benim sertifikam var” sözüyle pazarlanmasının sonucu, ne yazık ki. Atölye düzenleyerek tecrübelerini aktaran bazı arkadaşlarımın da bu durumdan rahatsız olduğunu, bu yüzden bir süredir “Katılım Belgesi” de vermediklerini biliyorum.

Son zamanlarda bir kaç hastane benden de “sertifika” istedi. Kendilerine şakayla karışık, bir kaç dakika beklerseniz kendime bir sertifika vereyim, dedim. (Gülüşmeler) Neticede sertifika isteyen ve hatta istemeyen her hastaneye, vergi levhamın, ticaret odası kaydımın, üniversite diplomamın birer fotokopisi ile bir kartvizitimi (ne de olsa bu işi profesyonel olarak yaptığımı belgelememin en kısa yolu web sitem) verdim, konuyu tatlıya bağladık. Hali hazırda, gittiğim her hastanede, her defasında, bu saydığım belgeleri (her defasında tamamını olmasa da vergi levhamı ve kartivizitimi mutlaka) hastane yönetimine ya da hastanın dosyasına koymaları için kat hemşiresine veriyorum. Bu uygulamaya katılan başka doğum fotoğrafçısı arkadaşlarım da var. Bir gün biz belgeleri vermeden onlar isterse, hedefimize ulaşmış olacağız.

Bir kaç arkadaşımla birlikte ziyaret ettiğimiz bazı hastanelerin başhekimleri ile görüşerek bu şekilde bir kontrol yapılması durumunda, karşılıklı olarak tatsız durumlar yaşama riskimizin azalacağı konusunda da görüş birliğine vardık.

Profesyonel arkadaşlarımdan da bu uygulamaya katılmalarını, en azından doğum fotoğrafçısı kimliği ile içeriye girmek isteyen aile yakınlarına karşı bir önlem oluşmasını sağlamak adına rica ediyorum. Çünkü hem ilk ve son kez, hem de çok yakınının doğumuna giren tecrübesiz biri  hasta sağlığı açısından da ciddi bir risktir.  Hasta sağlığını tehdit etmeyecek dahi olsa, ameliyathane/doğumhanede yaşanmasına neden olacağı tatsızlıklar da yine bizlere geri dönecektir.

Zaman zaman doktorlarımızdan da doğuma giren aile yakınlarının (girerken fotoğrafçı olduklarını beyan ediyorlar) içeride sıkıntı yaşattıklarını  (makineyi bir kenara bırakıp anneye sarılmak isteyenleri, heyecandan fenalaşanları, bir şeyler ters gidiyor sanıp panik olan ve ekibe müdahale etmeye çalışanları) dinliyoruz.

Kısacası, bu işe girmeyi düşünüyor ya da bir süredir zaten bu işi yapıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey işinizi resmileştirmek. Sonrasında da  hastaneler tarafından istenen sertifikalar yerine, resmi belgelerinizi sunarak, profesyonel anlamda bu işi yaptığınızı kanıtlamak.

Konuyla ilgili (sadece bu değil, diğer tüm yazılar için de geçerli) eksik ya da yanlış ifade ettiğim şeyler varsa meslektaşlarımdan/arkadaşlarımdan düzeltme/ekleme yapmalarını önemle rica ediyorum.

* * *

Bir sonraki yazı (bu yazının ertesi günü yayınlacak) yine en sık karşılaştığım sorulardan bir diğeri olan “Bu işe başlamayı düşünüyorum. Hastaneler ile nasıl görüşüp anlaşmalı doğum fotoğrafçıları olmak için başvurabilirim?” üzerine.

Bu soru sizin de aklınızda varsa ve  yanıtını gerçekten merak ediyorsanız; hemen, elinizdeki makineyi yavaşça yere bırakın ve iki adım geri çekilin. :) Anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olmak üzerine uzun sayılabilecek bir yazı yazmış olabilirim :)

Sevgiler

Alev Durmuşoğlu

* * *

Arşiv: Sanal Atölye (1) “Doğum Fotoğrafçılığı

* * *

YASAL UYARI:

Web sitemdeki  tüm yazılarımın tarafımdan habersizce, kaynak belirtilmeksizin çoğaltılması, kısmen ya da tamamen alıntılanması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil eder. Aksi harekette bulunanlar için yasal yollara başvurulacaktır. Yazılarım sadece isim ve web sitesi belirterek paylaşıma açıktır.