DOĞUM FİLMLERİ & DOĞUM FOTOĞRAFLARI

Çekimleri bizzat siz mi yapıyorsunuz?
Çekimlerini bizzat ve sadece ben gerçekleştiriyorum, hiçbir şekilde size asistan vb birini çekim için göndermiyorum. Bu yüzden doğumunuzun olacağı günü tamamen size ayırabilmem için önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir.

Doğum filmleri için örnekleri nereden görebiliriz?
Doğum filmleri örneklerimi Doğum Filmleri adresinden, ayrıca Vimeo  kanalımdan da izleyebilirsiniz. Ayrıca instagram hesabımdan da en güncel filmlere ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf çekerken flaş kullanıyor musunuz?
Kesinlikle hayır. Flaş kullanmadan çekim yapabilecek ekipman, donanım ve teknik bilgiye sahip olduğum için doğumunuzun tüm aşamalarında flaşsız çekim yapmaktayım. Sizin de ilk 1 sene bebeğinizin fotoğraflarını çekerken/çektirirken flaş kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Şimdiye dek hangi hastanelerde, hangi doktorlarla çalıştınız?
Doğum fotoğrafı çektiğim hastanelerin ve birlikte çalıştığım doktorların bazılarının isimlerini alfabetik olarak buradan görebilirsiniz.

İstanbul dışındaki doğumlarda da hizmet veriyor musunuz?
İstanbul’daki işi yoğunluğum sebebiyle maalesef diğer iller için yardımcı olamıyorum. Sadece yakın illerde (Gebze/Kocaeli, Tekirdağ, Bursa vs) sezaryen ile tarihi netleşmiş doğumlarda hizmet verebiliyorum.

ÇEKİM AŞAMALARI
Çekimler hangi aşamalardan oluşuyor?
Çekimler, hastanede doğum öncesi hazırlıklarınız, son hamilelik fotoğraflarınız, doğuma gidişiniz, bebeğinizin doğum anı, doktorunun kucağında ilk fotoğrafları, ameliyathane/doğumhanede yapılan ilk muayenesi, bebeğinizi ilk gördüğünüz an, bebek odası çekimleri (izin verildiği ölçüde) doğumdan odaya gelişiniz, bebeğinizle odanızda ilk kucaklaşmanız, aile bireylerinin bebekle karşılaşma anları, ilk emzirme, aile ve bebek portrelerinizden oluşmaktadır.

Poz vermeyi sevmiyorum, bu fotoğraflarda sonucu etkiler mi?
Doğum fotoğrafları bebeğinizin dünyaya geldiği günün doğal yansımalarıdır. Siz aksini belirtmedikçe fotoğraflarınız doğal akışında ve sizden poz vermeniz istenmeden çekilmektedir. Çekimlerimi yaparken önceliğim doğallık ve kurgudan uzak kareler yakalamaktır.

Sadece sezaryen doğumlarda mı çekim yapılıyor? Normal doğumlarda da çekim yaptırabilir miyiz?
Hem normal hem sezaryen doğumlarda doğum filmi ve doğum fotoğrafı çektirebilirsiniz. Sezaryen doğumda çekimler doğumdan yaklaşık 1 saat önce, normal doğumda ise rahim açıklığı 6-7 cme gelindikten sonra başlar. Çekim aşamaları her iki doğum şeklinde de aynıdır. Sadece bazı durumlarda (doğumun hızlı ilerlemesi, geç haber verilmesi vb) bazı durumlarda normal doğumlarda doğum öncesi çekim için vakit kalmayabilir.

Genel Anestezi ile gerçekleşen sezaryen doğumlarda da doğum fotoğrafı çektirebilir miyiz?
Evet. Genel anestezi ile epidural anestezi sezaryen doğumlarda çekilen fotoğraflar arasındaki tek fark, epidural anestezide bebeğinizle ilk karşılaşma anınız ameliyathanede iken görüntülenir, genel anestezi olması durumunda bu anlar odanızda gerçekleşir. Diğer tüm çekim aşamaları aynıdır.

Ortalama kaç kare fotoğraf çekiyorsunuz?
Her doğumda ortalama 200-250 kare fotoğraf çekiyorum.

Doğum anını değil de, sadece sonrasını (odada aile fotoğrafları) çektirebilir miyiz?
Dilerseniz doğumun olduğu gün doğum sonrasını, dilerseniz doğumdan 1 gün sonra hastanede aile fotoğraflarınızı çektirebilirsiniz. Sadece aile fotoğrafları istemeniz durumunda paket fiyatları indirimlidir. Detaylar için lütfen WhatsApp üzerinden ulaşınız.

Doğum haricinde, doğumun ertesi günü de çekim yaptırabilir miyiz?
Evet, tüm paketler zaten 2 günlük çekim şeklindedir.

Doğum öncesi hastanede çekim yapıyor musunuz?
Sezaryen doğumlarda doğumdan 1 saat önce, normal doğumlarda ise sizden aldığım muayene sonuçlarına göre en uygun zamanda (tahminen rahim açıklığı 6-7 cm iken) hastanede oluyorum ve mümkün olduğunca doğuma kadar hazırlıklarınızı, son hamilelik fotoğraflarınızı çekiyorum.

Normal doğum düşünüyorum ancak hastanede bekleme süresi uzun olabilir, bu durumda yine de hastaneye geliyor musunuz? Herhangi bir fiyat farkı alınıyor mu?
Doğumunuz kaç saat sürerse sürsün, herhangi bir fiyat farkı alınmaz. İstisnai bir durum oluşmadıkça rahim açıklığı 6-7 cm gibiyken gelip doğuma dek hastanede bekliyorum.

Doğumdan önce evde/açıkhavada hamilelik çekimleri yaptırmak istiyorum, mümkün mü?
Elbette, dilerseniz doğumdan önce açıkhavada 1 saatlik hamilelik çekimi alabilirsiniz. Bu çekimi doğum paketinize ekstra olarak ilave edebilirsiniz.

Doğumdan sonra evde/açıkhavada bebeğimle çekim yaptırmak istiyorum, mümkün mü?
Elbette, dilerseniz bu çekimi de doğum paketinize ekstra olarak ilave edebilirsiniz. Ekstra çekimler de doğum için alacağınız albüm içerisinde yer alabilir.

TESLİMAT & ALBÜMLER
Çektiğiniz tüm fotoğrafları teslim ediyor musunuz yoksa sadece albüm içerisine seçilen fotoğrafları mı veriyorsunuz?
Albüme giren fotoğraflar haricinde, çektiğim tüm fotoğrafları, yüksek çözünürlükte, hem renkli hem de siyah-beyaz versiyonları ile size teslim ediyorum. Her doğum için ortalama 200-250 kare fotoğraf söz konusudur.

Doğumdan ne kadar süre sonra teslimat yapıyorsunuz?
Doğum filmleri doğumdan yaklaşık 8 hafta sonra, doğum fotoğrafları ise doğumdan 5-6 hafta sonra hazır oluyor. Albüm teslimatları da, sizin albüm için fotoğraf seçim sürecinize göre 2-3 haftadır.

Teslimatlar neden bu kadar uzun sürüyor?
Gerek doğum filmleriniz, gerekse doğum fotoğraflarınız ile tıpkı çekim aşamasında olduğu gibi bizzat ben ilgileniyorum. Filmlerin renk, ışık düzenlemeleri,  fotoğrafların baskıya hazır hale getirilmeleri, albümlerinizin dizgisi ve son aşamada paketlemeye varana dek tüm işlerimi bizzat takip ederek, titizlikle teslimata hazırlıyorum. Tüm bu titiz çalışmalar da elbette sürece yansıyor.

Fotoğrafları renkli mi siyah-beyaz olarak mı teslim ediyorsunuz?
Çekilen tüm fotoğraflar hem renkli hem siyah beyaz versiyonları ile, yüksek çözünürlükte size teslim edilmektedir.

Anneanne/babaanne için de albüm hazırlatmak istiyorum, mümkün mü?
Paket içerisindeki albümden daha küçük boyutta ebeveyn albümleri de hazırlayabiliriz. Bunun için aile paketlerine bakabilirsiniz.

REZERVASYON & RANDEVU
Size 24 saat ulaşabilir miyiz?
Öncesinde bilgilerinizi bırakmanız gerekmektedir. Bu yüzden lütfen çok geç kalmadan rezervasyon için bilgilerinizi e-posta ile iletiniz. Gece gelen çağrılarda, sadece telefon numarası kayıtlı ise yanıt verebiliyorum.

Doğumdan ne kadar süre önce sizinle iletişime geçmemiz gerekir?
Doktorunuzun size vereceği muhtemel doğum tarihinizi bildirerek, doğumdan en az 3-4 hafta önce iletişime geçebilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Doğumunuzun olacağı günü size ayırmam için rezervasyon yaptırmanız önemlidir. Ancak son dakika doğumlarında da bana ulaşabilir, bir başka doğumda değilsem çekim yaptırabilirsiniz.

Herhangi bir hastane ile anlaşmanız var mı? 
Kesinlikle hayır! Anlaşmalı fotoğrafçı olarak çalışma konusundaki düşüncelerimi buradan okuyabilirsiniz. Hastaneniz ve doktorunuz izin verdiği sürece tümünde çalışmaktayım. Bazı durumlarda hastanelerde anlaşmalı fotoğrafçı şart koşulmamasına rağmen yanlış bilgilendirmeler yapılabilmekte. Bu yüzden lütfen hastanenizin genel kuralları ile ilgili bana danışmaktan çekinmeyiz.

ÜCRETLENDİRME
İkiz doğumlarda herhangi bir fiyat ya da uygulama farklılığı var mı?
İkiz/üçüz doğumlarda herhangi bir fiyat farkı uygulanmamaktır. Ancak paket içerisindeki albüm sayısını 1 yerine 2 adete çıkarmak isterseniz, sadece albüm maliyeti paket fiyatına eklenir. Çoğul doğumlarda olası bir erken doğum yaşanması ve bebeklerin gözetim altında tutulması durumunda, ailenin isteğine göre aile fotoğrafları ileri bir tarihte çekilebilir. Bunun için aileye herhangi bir ücret farkı yansıtılmaz.

Normal doğumlarda ya da doğumun geceye denk gelmesi durumunda paket fiyatlarında artış söz konusu mu?
Kesinlikle hayır. Doğumunuz normal de olsa sezaryen de olsa herhangi bir fiyat farkı yoktur. Geceye denk gelmesi de paket fiyatını etkilemez. Herhangi bir şekilde ekstra yol ücreti vb alınmaz.

Fotoğraf paketleriniz ve fiyatlar ile ilgili bilgiye nereden ulaşabiliriz?
Fiyat bilgileri için WhatsApp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz diğer konular için de WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

Alev Durmuşoğlu