Rahat bir gebelik için ne yapmalı?

Gebelik süresi boyunca vücutta çeşitli değişiklikler olması nedeniyle anne adayları zaman zaman sorunlarla karşılaşabiliyor. Gebeliğin çeşitli dönemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ise farklılık gösteriyor.

9 aylık gebelik süresince vücudun gebeliğe adaptasyonu ile birlikte aydan aya değişen sıkıntılar ve beraberinde güzellikler yaşanıyor. V.K.V. Amerikan Hastanesi’nden Dr. Kayhan Yakın gebeliği üç döneme ayırarak dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatıyor:

İlk 3 Ay

Gebeliğin başlangıcına, embriyonun rahim duvarına tutunmasından itibaren salgıladığı beta-hCG hormonu ve vücutta yarattığı etkiler damgasını vurmaktadır. Bu hormonun etkisi ile önce halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, uykuya meyil, göğüslerde hassasiyet, hafif bulantı ve karında şişkinlik hissi gibi genel değişiklikler ortaya çıkar.

Folik asit desteği

Gıdalarla tüm vitaminlerin yeterince alınabilirken, folik asit ihtiyacı tam olarak karşılanamamaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken nokta, folik asit vitamininin eksik edilmemesidir. Aslında folik asit takviyesine gebelikten yaklaşık 3 ay önce başlayarak bebekte gözlenebilecek sinir sistemi anomalilerin önüne geçilebilmektedir. Eğer erken başlanmadı ise folik asit desteği için en ideal olanı içerisinde 800 ‘ 1000 mg folik asit barındıran bir multivitamin kullanmaktır.

Beslenme

Gıdalar seçilirken süt ürünlerine mutlaka ağırlık verilmeli, her gün mutlaka süt, yoğurt ya da peynir tüketilmeli ve pastorize olmasına dikkat edilmelidir. Çiğ et barındıran gıdalar tüketilmemeli, hijyenik açıdan riskli gıdalardan uzak durulmalıdır. Gebeliğin tüm dönemleri için geçerli uyarı, gebelikte sıvı ihtiyacının fazla olmasından dolayı bol sıvı alımının ihmal edilmemesidir. Su ve doğal meyve suları gibi sıvıların bol tüketimi oldukça faydalıdır.

Bulantı ve kusma

Gebeliğin erken döneminde, özellikle 6-12. haftalar arasında sabahları bulantı ve kusma yaşanabilir. Kahve, yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekler, sigara kokusu, parfüm gibi bazı kokular bu şikayetleri artırır. Çoğul gebeliklerde daha da sıkça görülen bu şikayetler bazen gebeliğin ilk habercisi olabilir. Üç gün süre ile her gün üç kezden fazla kusma ya da sürekli kusma olması yeterli besin almanızı engelleyerek kilo kaybına ve bebeğin de beslenmesinin bozulmasına neden olur. Böyle bir durumda hastanede kısa süreli bir misafirlik ile serum, mineral ve vitamin desteği gerekebilir.

Yorgunluk, başağrısı, bulantı ve bayılmalar

Gebelik süresince damarların genişlemesine bağlı olarak kan basıncının da düşmesiyle yorgunluk, baş ağrısı, bulantı ve hatta bayılmalar olabilir. Kalp atışlarındaki hızlanma, daha fazla kanın daha hızlı şekilde damarlarda dolaşmasına neden olur; böylece bebeğin oksijen ihtiyacı karşılanır ve vücut ısısı da artar. Bazen yaşanan burun tıkanıklığı veya burun kanaması ile dişleri fırçalanırken diş etlerinde kanama olması da bu nedenledir. Bu dönemde hipotansiyon yönünden dikkatli olmak gerekir. Oturulan yerden veya yataktan hızlıca kalkmak ve gün içerisindeki çok yoğun aktivite, efor hipotansiyonu şiddetlendirebilir, baş dönmesi ile bayılma görülebilir. Bu açıdan hareketleri biraz yavaşlatmak, gebelik öncesi hızlı hareket alışkanlıklarını sınırlandırmak ve baş dönmesi hissedildiğinde en kısa sürede istirahat oldukça önemlidir.

Düşük riski

Düşük riski özellikle ilk 10 hafta içerisinde daha yüksektir. Bu dönemde gözlenecek bir kanama halinde, hemen istirahata geçerek doktorunuza haber vermeniz gerekir. Kahverengi leke tarzı kanamalar sık görülür. Asıl korktuğumuz açık kırmızı renkli kanamadır. Doktor kontrolünü takiben mutlak istirahat gerektirir.

İlaçlara dikkat

İlk 3 ay içerisinde bebeğin tüm organlarının gelişmesinden dolayı özellikle bu dönemde kullanılan tüm ilaçların, doktorun kontrolünde olması gerekir. Gerekmedikçe çok sayıda vitamin kullanımından, gereksiz antibiyotik veya ağrı kesici kullanımından kaçınılmalıdır. Düşük riski halinde bazı gebelerde faydalı olabileceği düşünülerek kullanılan progesteron içeren hap ve iğnelerin de tüm gebeliklerde “aman düşük olmasın” zihniyetiyle kullanımından kaçınılmalıdır.

İlk anomali taraması

Bu dönemin son haftasında (12-13. haftalar) bebeğin ilk anomali taraması yapılacaktır. Ultrasonografide bebeğin ense bölgesinin, burun kemiğinin ve genel ölçümlerinin değerlendirilmesi ile kanda yapılacak bazı hormon ölçümleri sayesinde bebeğin anomali taşıma riski belirlenir. Doktorunuza önemli ipuçları vermesi açısından bu inceleme kesinlikle atlanmamalıdır.

İkinci 3 Ay

Bu dönem gebeliğin keyfine daha iyi bir şekilde varılabildiği dönemdir. Vücudun gebeliğe adaptasyonu ile birlikte rahatsızlıklar hafifler, bebeğin hareketlerinin hissedilmesi ile birlikte anne ile bebek arasındaki duygusal bağ çok farklı bir boyut kazanır. Bu dönemde iştahta artış olur ve kilo alımı hızlanır. Karbonhidrat açısından zengin olan gıdalar, (ekmek, makarna, hamur işi tatlılar) kilo artışını hızlandırır. Kilo artışını kontrolde tutmak için diyette gerekli bazı düzenlemeler yapmak gerekir. Ancak her gün yarım saatlik hafif tempoda bir yürüyüş veya yüzme, kilo kontrolünü sağladığı gibi kasların da gücünü yitirmemesine yardımcı olur.

Ayak ve bacaklarda kramplar

Bu dönemde ayak ve bacaklarda sıkça görülen kramplara magnezyum ve kalsiyum takviyesi yapılması şikayetleri azaltır. Gebelik süresince progesteron hormonu, mide ve barsaklardaki düz kaslarda gevşeme, barsak hareketlerinde azalma ve kabızlığa, mide asidinin yemek borusuna kaçması ise yemek borusunda yanmaya neden olur. Yemeklerin uzun süre sindirim sisteminde kalması, daha çok besin maddesinin emilimini sağlayarak bebeğin daha iyi beslenmesini sağlar.

Hemoroid sorunu

Gebeliğin özellikle son dönemlerinde görülen kabızlık sonrası aşırı ıkınmanın, hemoroid oluşmasında rolü vardır. Bu dönemde büyüyen bebeğin ve vücudun hayati organlarının ihtiyacını sağlamak için, annenin kalp atım hızında artış olur ve pompalanan kan artar. Eğer daha önceden kalp hastalığınız varsa gebelik kalbinize ekstra yük olacaktır.

Vajinal akıntıda artış

Kanlanmanın artışına bağlı olarak vajinal akıntıda da artış olur. Akıntının kokulu olması ve kaşıntı ile birlikte görülmesi, ilişki sırasında yanma yaşanması, tedavi gerektiren bir enfeksiyon olduğunu düşündürür. Tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar düşük ve erken doğuma neden olabilir. 16-18. haftalarda bebeğin anomali testi tekrarlanmaktadır (üçlü test). Daha önce yapılan ikili test (12.-13. haftalarda) veya bu dönemde yapılan üçlü testte anomali riskinde bir artış saptandı ise amniosentez ile bebeğin genetik yapısının değerlendirilmesi gerekir.

Diyabet araştırması

26. haftada ise gebeliğe bağlı diyabet araştırması yapılmaktadır. Bu amaçla 50 gram şeker içilmesini takiben, bir saat sonra kan şekeri ölçülür. Eğer yüksek düzeyler saptanırsa daha detaylı tetkiklere geçilir. Gebeliğe bağlı diyabet genellikle diyet ile kontrol altına alınabilir.

Son 3 Ay

Gebeliğin bu döneminde alınan kilolar, taşınan bebeğin ağırlığı ve duruş pozisyonundaki değişiklikler sırt ağrılarına neden olabilir. Bazı gebelerde gebelik hormonlarının etkisiyle kalça kemiklerinin birleşim yerlerinde gevşeme olur, kalçalarda ve öndeki çatı kemiğinin üzerinde ağrı ve sancı hissedilebilir. Son üç ayda ani ve ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Bazı gebeler yürürken zorluk çekerler. Gebeliğin bu döneminde rahmin ve bebeğin büyümesi kaburgalara baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Yüz, el ve el bileklerinde şişmeye dikkat

Gebeliğin son dönemlerinde bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik sık görülür. olması, pre-eklampsiye gidişin habercisi olabilir. Gebeliğin bu döneminde bazı gebelerde kan basıncı yükselir ve pre-eklampsi olarak adlandırılan riskli bir tablo ortaya çıkabilir. Bu nedenle son 3 ay kan basıncı ölçümlerine özen göstermek, atlamamak gerekir.

Braxton Hicks kasılmaları

Gebelik devam ederken rahim kasları, doğuma hazırlık için yaklaşık 20 -30 saniye süren Braxton Hicks kasılmaları adı verilen geçici kasılmalar gösterir. Bu kasılmalar, hafif adet sancısı veya karında hafif gerginlik şeklinde hissedilir. Gebeliğin bu dönemlerinde, bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesiyle idrar torbasına baskı olur ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulur. Gebeliğin son dönemlerinde öksürme ve gülme sonucu, idrar kaçırma şikayeti ortaya çıkar. Her ne kadar sık idrara çıkma ihtiyacı zahmetli bir hal alsa da bol sıvı tüketiminden vazgeçilmemelidir. Meyve ve sebzelerin yine bol tüketimi hem kilo kontrolünde hem de kabızlık şikayetinin hafifletilmesinde yardımcı olacaktır.

Uyku güçlükleri

Bebeğin büyümesi ile birlikte rahim ve karın büyür. Yatış pozisyonunda zorluk ortaya çıkar. Sırt üstü yatmak annede rahatsızlık yarattığı gibi, bebeğe giden kan akımında da azalmaya neden olur. Sırt üstü yatmaktan kaçınmalı, mümkün olduğunca tercihen sol yan pozisyonunda yatmak gerekir.

Doğum işaretleri

Doğum işaretleri konusunda da bilgili olmak gerekir. 37 haftanın altında bu işaretlerin görülmesi erken doğum habercisi olacaktır. Karında düzenli aralıklarla sertleşme, kasılmalar, vajende bir bardak suyun boşalması gibi bir his, kanlı bir akıntı, erken veya vakitli bir doğumun başladığını gösterir ve hemen doktorunuza haber vermenizi gerektirir.

Kaynak: www.aile.org

YORUMLAR (Bu yazıya 46 defa yorum yapılmış.)
 • 05 Aralık 2010 tarihinde yasemin dedi ki;

  merhaba suan 10 haftalık hamileyim suan herşey normal gözüküyor ama bu hamileliğimden önce düşük yaptım 5,5 aylıkken bebeğimin suyu tamamen bitti ve erken doğum oldu ve gene aynı şeyleri yaşıycam diye çok korkuyorum inşallah herşey yolunda gider busefer :((

 • 19 Ocak 2011 tarihinde Alev Durmuşoğlu dedi ki;

  Yasemin Hanım merhaba, bebeğinizi sağlıkla ve mutlulukla kucağınıza almanızı dilerim. Sevgiler,

 • 05 Ağustos 2011 tarihinde merve dedi ki;

  sıtenızı ılk kez zıyaret edıyorum ama gercekten bayıldım ısınızı çok severek ve cok da mukemmel yaptıgınız bellı umarım guzel oglumun resımlerını cekmenız nasıp olur fıyat bılgısı ıcın masıl attım gerı maıl atarsanız sevınırım ısınızde basraılarınızın devamını dılıyorum

 • 11 Mayıs 2013 tarihinde sevim dedi ki;

  merhabalar, bende 4 haftalık hamileyim, henüz hiç bi rahatsızlık hissetedim. yakın arkadaşım kısa süre önce bir düşük yaptı benim de başıma gelmesinden çok korkuyorum. allah sağlıkla kucağımıza almayı nasşp eder inşallah.

 • 21 Mayıs 2013 tarihinde BİRNUR YÖNTEM dedi ki;

  TEŞEKKÜRLER AYDINLATTIĞINIZ BİLGİLER İÇİN İYİ ÇALIŞMALAR.

 • 21 Haziran 2013 tarihinde aslihan kumkaya dedi ki;

  Ben dusuk yaptim 1ay once simdi tekrar hamileyim dusuk yapmaktanda cok korkuyorum

 • 27 Temmuz 2013 tarihinde Sevcan Can dedi ki;

  Merhaba bende 6 aylık hamileyim . gebeliğiniz boyunca ani hareketten , ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız her hareketinizde bebeğinizi taşıdığınızı unutmayın . Etrafınızdaki gebe kadınlar çok iş yapıyo olabilir veya ağır kaldırıyor olabilir bu sizinde kaldırabiliceğiniz anlamına gelmez çünki sizin bünyenizle onun bünyesi farklıdır . her hareketinize yediğinize içtiğinize dikkat ederseniz bebeğiniz sağlıklı olur kendinize dikkat ettikten sonra hiç bir şekilde korkmayın ve en önemlisi sıkıntı stresten kaçının ..

 • 23 Ekim 2013 tarihinde fatma dedi ki;

  merhaba ben 17 haftalık hamilyim hamileliğim aşırı rahat gebe değilmişim gibi geçiyor bu da beni korkutuyor şukrediyorum halime aslında çünki ikiz gebeyim İNŞALLAH HERŞEY YOLUNDADIR

 • 25 Ekim 2013 tarihinde CEYLAN dedi ki;

  Merhaba ben 1 aylık hamileyim ve hafif baş dönmesi miyde bulantılarım oluyor çok gergin ve stresli geçiriyorum bebeğime birşey olacak diye çok korkuyorum.

 • 25 Ekim 2013 tarihinde CEYLAN dedi ki;

  Merhaba ben 1 aylık hamileyim ve hafif baş dönmesi miyde bulantılarım oluyor çok gergin ve stresli geçiriyorum bebeğime birşey olacak diye çok korkuyorum.

 • 28 Ekim 2013 tarihinde BİRGÜL dedi ki;

  merhaba öncelikle tesekkür ederim bu bilgileri verdiginiz için ben 7 haftalık hamileyim basım dönüyo migdem bulanıyo karnımda sancı oluyo ve kalp atisım sürekli hızlanıyo bütün yemeklerden tiksiniyorm gördkce midem bulanıyo sizce normal mi cok farklı seyler oluyo yaa düsük yapmaktan korkuyorum yada bebegim iy beslenemiyecek diye sizce ne yapmam lazım cevabınızı bekliyorum….

 • 10 Kasım 2013 tarihinde selver dedi ki;

  merhaba bende 6 haftalık gebeyim çokkkk güzelll bir duygu allahm herkese nasip etsin inşallah elimden geldiğince dikkat ediyorm kendime inşallah sağlıklı şekilde kucağımıuza almayı nasip etsin yüce yarabbm

 • 14 Kasım 2013 tarihinde GÜL dedi ki;

  MERHABA BENDE 6 AYLIK YANİ 26 HAFTALIK GEBEYİM BULANTILARIM ÇOK FAZLA NEDEN KAYNAKLAIYO OLABİLİR

 • 17 Kasım 2013 tarihinde melisa dedi ki;

  merhaba 39 haftalık hamileyim bu çok çok güzel bir duygu allah çok isteyen herkese nasip etsin

 • 22 Kasım 2013 tarihinde fundasertdemir dedi ki;

  Ben 6 haftalik hamileyim yorgun bitkin mide bulantusi hicbisey yiyenene hep uyumak cok xor bi hamilelik geciriyorum

 • 24 Kasım 2013 tarihinde nurcan dedi ki;

  slm ben 3 düşük yaptım şimdı 4 cu gebelıgım cok korkuyorum şu an dokuz haftalık hamıleyım duanızı bebeklıyorum

 • 24 Kasım 2013 tarihinde öğrenci dedi ki;

  allah inşallah hepinizin çocuğunu sağsalim kucağına verir ben 12 yaşındayım öğretmenin verdiği ödev dolayısıyla burdayım

 • 02 Aralık 2013 tarihinde zeynep dedi ki;

  bende 10 haftalık gebeyim..ilk gebeliğim düşükle sonuçlandı..inşallah bu sefer sağlıkla kucağıma almak nasip olur…

 • 23 Aralık 2013 tarihinde Neslıhan oksuz dedi ki;

  Merhaba arkadaslar bende suan 17 haftalık gebeyım bundan once bı kurtajım var ve dolayısıyla bıraz tedırgınım bu hamılelıgımde cok aserdım ve suan hala mıdem bulanıyor yatıyorum ne dıyelım hakkımızda hayırlısı olsun ALLAH HERKESIN BEBISINI KUCAGINA ALMAYI NASIP ETSIN

 • 05 Ocak 2014 tarihinde gul dedi ki;

  merhaba ben 3 ayliken kurtaj oldum bebegimin kalbi durmus bunun icinde cok uzuluyorum hemen hamile kalmak isitoyrum su doktorum 3 ay bekle dedi 3 ay gecti su anda deniyorum insallah olur ama cok korkuyorum yine kurtaj olmaktan benim durumumda olan biri varmi acaba

 • 28 Ocak 2014 tarihinde husniye calkan dedi ki;

  4 haftalik hamileyim ilk gebeligim cok mutluyum

 • 06 Şubat 2014 tarihinde yasemin dedi ki;

  4 haftalık hamileyim. çok mutluyum.şiddetli kasık ve bel ağrılarım var doktorum normal diyor ilaç verdi ama sakıncalı olabilir diyede korkuyorum..allahh isteyen herkese versin hayırlısıyla inşallah..

 • 06 Şubat 2014 tarihinde yasemin dedi ki;

  4 haftalık hamileyim. çok mutluyum.şiddetli kasık ve bel ağrılarım var doktorum normal diyor paregeton die ilaç verdi ama sakıncalı olabilir diyede korkuyorum..allahh isteyen herkese versin hayırlısıyla inşallah..

 • 20 Şubat 2014 tarihinde ece dedi ki;

  merhaba 4 haftalık hamileyim fakat vajinal akıntım çok fazlalaştı ilk hamileliğim boş keseydi inşallah bunda da öyle birşey yaşanmaz.Allah herkesin bebeğini kucağına almasını nasip etsin.

 • 26 Şubat 2014 tarihinde Neslıhan oksuz dedi ki;

  Merhaba arkadaslar ben bu sayfaya ılk 17 haftalıkken yazmıstım ve suan 26 haftalık gebeyım cok sukur suana kadar problem cıkmadı ama gece uykularım yok mıde yanmalarım cok ve ıstahımda cok artıs var her seye ragmen hamılelıgı yasamak cok guzel ALLAH ısteyen herkese nasıp etsın

 • 08 Mart 2014 tarihinde leyla dedi ki;

  mrrhaba ben 26 haftalik hamileyim ama agrilarim var terleme geliyo cok kokuyorum boyle durumda olan varmi karnimda sancilar var 2 gundur (((

 • 14 Mart 2014 tarihinde naz karayigit dedi ki;

  ben de 38gün lük hamileyim cok mutluyum

 • 14 Mart 2014 tarihinde naz karayigit dedi ki;

  allah herkese versin 3yıı bekledim bu anı

 • 20 Mayıs 2014 tarihinde selime onal dedi ki;

  merhaba siteye ilk bakisim 7 haftalik hamileym dusuk tehlikem var kahverengi lekeyle basladi kanama ama agrisiz saNKI ADETIM BITYRMUS GBI NE COK NE AZ dEGERIM 4 gun suren kanama ile 1399 dan 128 e dusms ama bisey dusmedi beslenmeme dikkat etsem yatsam bebegime bisey olmaz degilmi tekrar toparlarmiyiz.ilk hamilelign supriz oldu bize cevp bekliyrm lutfen

 • 24 Mayıs 2014 tarihinde olcay güven dedi ki;

  merhaba 6+4 günlük hamileyim ilkim düşük oldu çok korkuyorum kalp atışını falan gördüm ama sol kasığım sürekli ağrıyor nedenini anlayamıyorum

 • 28 Mayıs 2014 tarihinde özlem demir dedi ki;

  bende 8 haftalık hamileyim.bu haftada vajinada akıntı olmaması normal mı?

 • 12 Haziran 2014 tarihinde aysel dedi ki;

  bende 8haftalık hmıleyım ve cok sıtres yapıyorum bu cevremdekı ınsanlardan kaynaklanıyor cunkı benım bu halımı anlamıyorlar ne yapıcamı bılmıyorum

 • 23 Temmuz 2014 tarihinde zülal dedi ki;

  merhaba benim size bir sorum olacakti. benim ilk dogumum 35 haftalikken oldu ve sezaryenle aldilar. 10 ay sonra tekrar hamile kaldm su an 14 haftalik hamileyim. fakat ben.normal dogum yapmayi cok istiyorum cok arastirdm yurt disinda %70 civarnda kadinlar sezaryenden sonra normal dogum yapiyormus. benim.sansim nedir yapabilir miyim lutfen yardimci olun

 • 11 Ağustos 2014 tarihinde gizem dedi ki;

  Hamileliğimin 6.haftası bitmek üzere,umarım herkes bu güzel duyguyu yaşar. Sorum şu,acaba bu dönemlerde aşırı stres yüzünden olumsuzluklar olabilir mi?

 • 28 Ağustos 2014 tarihinde ozge dedi ki;

  Selime onal arkadasim korkma Rabbim ona yiyecek ekemk nasip etmisse bu dunyada sen naparsn yap gelir ben 2 hamileuyin ilk hamileligim neler neler dediler ama cok sukur hic bisi olmadan oglumu aldim kucagima hemde ne bi kusma ne bulannti hic bisi olmadi ama suan 10 haftalik hamileyim ve cok zor bi hamilelik geciorum

 • 19 Kasım 2014 tarihinde birce dedi ki;

  Bende on haftalik hamileyim ilk bebegimin kalp atisini duydugumda mutluluktan ucuyordum onu cok seviyorum olmak isteyipte olmayanlara nasip etsin rabbim kimseyi bu duygudan mahrum birakmasin

 • 07 Aralık 2014 tarihinde Gulzira ergeshova dedi ki;

  Merhabalar bende 6 aylık hamileyim, 3 aylıkken düşük riski olmuştu ama şimdi çok şükür çocuk iyi, çok haraket ediyor, 7 aya geçtim aslında karın ağrıları başladı bende, birde geceleri uykumu alamıyorum, gündüzleri çok uykum geliyor, ama normal doğum için çok haraketli olmam gerekir, bu benim ilk hamileliğim, midemde çok yanıyor …

 • 08 Ocak 2015 tarihinde kadriye yıldırım dedi ki;

  merhabalar ben 5 aylık hamileyim çok şükür bebeğim ve ben sağlıklıyız ilk 3ay düşük tehlikem çok yüksekti ve ben bütün inancımla bebeğimi korumayı basardım ama doğumum yaklastıkca korkuyorum ne olur bana önerilerde bulunun bilgilerinize ihtiyacım var

 • 06 Şubat 2015 tarihinde hale dedi ki;

  Ben 23 haftalik hamileyim.daha önce 2 dusuk yaşadım.yapilan testlerde kanımin pihtilastigini ortaya çıktı. Şimdi kan sulandirici igne kullaniyorum.suanda hersey iyi gidiyor.ama buaralar karin agrim var umarım bebeğim sağlıklıdır. Dogurana kadar endişelerim bitmeyecek.allah tüm isteyenlere hayırlı evlatlar nasip etsin..amin

 • 09 Şubat 2015 tarihinde Ticktaq dedi ki;

  Gebelik süresi boyunca anne ve bebekteki değişimleri hafta hafta kolayca öğrenmek için http://www.ticktaq.com

 • 22 Mart 2015 tarihinde neslihan iğde dedi ki;

  Bn iki kere dusuk yaptim smdi hamile deyilim eger kalirsam nelere dikat etmem lazim bna yarimdici olabilirmisiniz

 • 21 Nisan 2015 tarihinde medine dedi ki;

  meraba arkadaşlar bende hamıle olduğumu yenı öğrendim.2 haftalık falan herhalde çok mutluyum

 • 21 Nisan 2015 tarihinde medine dedi ki;

  kan testi yaptım 256 çıktı.acaba ne kadarlık hamıleyımdır

 • 17 Ekim 2015 tarihinde CANAN KARGUN dedi ki;

  merhabalar benım ılk cocugum daha cok yenı ama agrılaarım var napabılırım

 • 17 Ekim 2015 tarihinde CANAN KARGUN dedi ki;

  merhabalar daha cok yenı hamıleyım kasık agrılarım cok oluyor napabılırım

 • 05 Ocak 2016 tarihinde Esra Danacı dedi ki;

  MERHABALAR KOLAY GELSİN SAYFANIZI OKUDUM GÜZEL BİLGİLER VERMİŞSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM BEN 3.5 AYLIK HAMİLEYİM AMA BUNU DAHA YENİ ÖGRENDİM MİGDE BULATILARIM YOKTU HICTE HISSETMEDIM REGL GEİKTİ AMA DEDİM BELKİ HAVALARDANDIR DİYE DOKTORA GITTIM KAN TESTI YAPTIRDIM SONUCUM 10000 CIKTI KESİN HAMİLEMİYİM ACABA İLK DEFA GEBE KALIYORUMDA PERSEMBE GÜNÜ RANDEVUM VAR ULTROSONDA GÖRCEM İNŞALLAH HAYIRLISI OLSUN SİZE SORUM GEC FARKINA VARDIM ACABA BİRŞEY OLURMU?

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Doğum Fotosu

  Doğum Filmleri: Kuzey Kılıç

  Yaz’ın Kısa Doğum Filmi

  Doğum Filmi

  Sanal Atölye (5) Hastane ile Anlaşmalı Doğum Fotoğrafçısı Olmak

  Sanal Atölye (4) Doğum Fotoğrafçılığı Sertifikası

  Sanal Atölye (3) “Doğum anında (doğumhane/ameliyathanede) dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?”

  Sanal Atölye (2) “Doğum Fotoğrafçılığına Başlarken”

  Sanal Atölye: “Doğum Fotoğrafçılığı”

  Hayat Deniz’le Güzel!

  Doğum Fotoğrafçısı ile Çalışmak

  Sallanan At Hediye!

  Kadıköy Life Dergisi Ocak Şubat 2012 Röportajı

  2012 Yılbaşı Hediyelerini Kazananlar

  “Geçici” Doğum Fotoğrafçılarını Desteklemiyorum!

  2012 Yılbaşı Hediyeleri

  Sallanan Atım Oyuncak Oldu!

  Fotoğraf Stüdyom Artık Anne Adaylarının ve Annelerin Hizmetinde!

  Anneler Günü Hediyeleri, Annelerini Buldu! :)

  Doğum Fotoğrafları Sergisi! (2-15 Mayıs, IKEA Ümraniye)

  Anneler Günü Heyecanı (Sürprizli Yazı)

  Hiç Hatırlamadıkları Bir Günü Yeniden Yaşatmak İçin!

  Doğum Fotoğrafçısından Gayriresmi Tavsiyeler

  Bebeğinizin karnınızdaki duruş pozisyonunu anlayabilirsiniz!

  Bebeğinizin Beynini Besleyin!

  Babada Doğum Sonrası Depresyon!

  Babalar! Yeni Bir Anneye Asla Söylememeniz Gereken 7 Şey!

  Anne Sütünü “En İyi” Yapan 12 Neden

  Baba Adayları Değişime Hazır mısınız?

  Bebeğinizin Sağlığı İçin Su İçin!

  Babalar da Hamile Olur!

  10 Soruda Sağlıklı Gebelik

  Her Hamilelik Bir Mucizedir!

  Hamilelikte Yapılması Gereken 10 Test

  Rahat bir gebelik için ne yapmalı?

  Doğum Fotosu