Merhabalar,

Doğum Fotoğrafçılığına Giriş (101) desek daha iyiydi, ders adı gibi olur, pek havalı dururdu :)

İçerisinde hiçbir bilgi yer almayan, sadece konu başlıklarını içeren ilk yazıya gösterdiğiniz ilgiye gerçekten teşekkür ederim. İlginiz sayesinde yazmak konusunda daha da heveslendiğimi söyleyemeden geçemeyeceğim. (Meslektaşlarımdan gelen güzel mesajlar için de ayrıca mutlu oldum.) Gönderdiğiniz soruların pek çoğu zaten ilerleyen yazılarda cevaplarını bulacak. Ancak ricam sorularınızı eposta yerine yazı altındaki yorum alanına bırakmanız, böylelikle takibini yapmak da daha kolay olacak.

Konuya öncelikle “Doğum Fotoğrafçılığı Nedir?” sorusunun cevabıyla başlamak istiyorum.

Günümüzde artık, eskiye nispeten daha tanınır bir meslek olduğundan, açıklaması daha kolay bu sorunun. İlk başladığım yıllarda, mesleğimi söylediğimde gözlerde oluşan şaşkınlık ifadelerine, can havliyle “yani aslında bebek fotoğrafçısıyım” diye açıklama getirme gereği duyuyordum. Neyse ki doğum fotoğrafçılığı artık daha çok bilinen ve anlaşılan bir meslek olduğundan, neredeyse mazeret bildirmeye varan açıklamaları yapma gereği hissetmiyoruz.

Doğum fotoğrafçılığı, bebeğin anne karnındaki son anlarından başlayıp, hastane odasındaki ilk aile fotoğraflarına dek yaşanan sürecin, doğal akışında ve kurgusuz fotoğraflanmasıdır. Bebeğin dünyaya geliş sürecinde, anne ve babasının yanısıra, diğer aile bireylerinin de heyecanlı bekleyişleri, bebeği coşkuyla karşılamaları ve yaşanan tüm endişeli, meraklı, mutlu, heyecanlı aşamaların mümkün olduğunca kaçırılmadan belgelenmesi ile oluşan hikaye/hatıra fotoğrafçılığı da diyebiliriz.

Detaylı bir şekilde çekim aşamaları ile ilgili bilgiler ilerleyen yazılarda gelecek.

* * *

Doğum fotoğrafçısı olmak için teknik bilgi gerekir mi?

İlk yazımda da belirttiğim gibi, doğum fotoğrafçılığına soyunacak arkadaşlarımın “en azından” temel fotoğraf bilgisine sahip olduklarını varsayarak bu yazıları yazıyorum.

Yani bu sorunun en kısa yanıtı: “Evet!”

Biraz daha detaylı bir yanıt vermek gerekirse, doğum fotoğrafı her zaman aynı koşullarda, aynı saatlerde, aynı mekanlarda, aynı ışık kaynakları altında çekilmediğinden, teknik bilgi elbette çok önemli. Bebeklerin göz sağlığı gereği flaş da kullanmadığımızı düşünürsek, yeri geldiğinde çok az, çok fazla ya da çok karışık ışık kaynakları altında çekim yapmamız gerekebilir. Tam profesyonel bir fotoğraf makinesi ile (SLR) başladığımızı da düşünecek olursak, makine üzerinde hakimiyet kurmak ve iyi fotoğraf çekebilmek için makine ayarlarını manuel olarak yapabiliyor olmamız şart. Aksi halde (otomatik moddan bahsediyorum) tamamen tesadüfler üzerine kurulu bir çekim yapıyor olur ve işi şansa bırakmış oluruz. O çekimi sizin yapıyor olmanızın hiç bir önemi, dolayısıyla da sizin hiçbir öneminiz kalmaz.

Doğum fotoğrafı çekerken şanslı olmak önemlidir! Ancak şansınızı teknik detaylarda tüketmemenizi tavsiye ederim.

Teknik bilgi almak için, üniversitelerin ilgili bölümlerinde lisans eğitimi alabilir (ilk tavsiyem) ya da en azından fotoğrafçılık kurslarına katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fotoğraf konusunda kendinizi geliştirmenizin bir başka şekli de, bol bol fotoğraf çekmek ve fotoğraf izlemektir. Bu alanda ilerleyecekseniz, işlerini beğendiğiniz doğum fotoğrafçılarının portfolyolarını gezmenizi ve fotoğraflara “ne tatlı bebek” düşüncelerinden arındıktan sonra alıcı gözle tekrar bakmanızı tavsiye ederim. Bu ufkunuzu açacaktır.

* * *

Doğum fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar nelerdir?

En sık karşılaştığım soru (pek çok arkadaşımın da bu soru ile karşılaştığını biliyorum) “Hangi makine ve lensi kullanıyorsunuz?”

Evet, kullandığınız makine ve lensin kalitesi önemlidir. Ancak fotoğrafı çekenin makine değil, fotoğrafçı olduğunu; makine üzerinde hakimiyet kuramıyorsanız çekeceğiniz şeyi herhangi bir kompakt makine ile de çekebileceğinizi, dahası en iyi, en pahalı ekipmanları dahi kullanıyorsanız hayal ettiğiniz gibi işe yaramayacağını lütfen kabullenin.

Ekipmanınızın profesyonel olması önemlidir. Profesyonelden kastım, (en basit anlatımla) objektifi değişebilen, düşük ışık kaynaklarında dahi müdahale edebileceğiniz ayarlarla durumu kurtarabileceğiniz (noise performansı iyi), sizi yarı yolda bırakmayacak olmasıdır. Tamamen manuel modda çekim yapabilmenize olanak sağlaması önemlidir.

Buraya kadar okuyan arkadaşların merakla marka adı beklediklerini biliyorum :) Bu yüzden tavsiye niteliğinde değil, bilgilendirme amacı ile kendi ekipmanlarımdan bahsetmek istiyorum.

Doğum fotoğrafçılığı yapmaya başladığım ilk günden bu yana tüm ekipmanlarım Canon marka oldu. Şuan modelini tam hatırlayamasam da Canon 450D ya da 550D ile başlamıştım. Halihazırda kullandığım makineler, Canon 5D Mark2 ve yedek olarak Canon 50D (Canon mu, Nikon mu sorusu, benim için, Mercedes mi BMW mi sorusuyla eş değer olduğundan, en büyük ricam bu soruyu kafanızdan atmadan adım dahi atmayın:)

Lens olarak sıklıkla doğum çekimlerinde kullandığım iki lensim var, 24-70 2.8 ve 50 mm 1.4 (yine Canon) Son zamanlarda gözümü 35 mm lenslere dikmiş durumdayım, yakında ekipmanlarıma eklemeyi düşünüyorum, test eden arkadaşlarımın da tavsiye ettiği bir lens. 50 mm lens ile çekim yapmaktan büyük keyif alıyor olsam da, her ameliyathane/doğumhane aynı genişlikte olmadığından ve bilhassa bebekle ilk karşılaşma anlarında daha geniş açıya ihtiyaç duyulduğundan, ancak doğum sonrası odada portre fotoğrafları çekerken kullanabiliyorum. Sadece 50 mm lens ile rahat çekim yapabileceğimi bildiğim ameliyathane/doğumhanelerde doğum anında da bu lensi tercih ediyorum. Genel olarak 24-70 lensim başrolde.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, ekipmanlarınızı zaman içerisinde ihtiyacınıza ve kullanım alanınıza göre siz belirleyeceksiniz. Bu yüzden Google aramaları ile gelen “24-70 doğum lensi midir?” gibi sorular çok anlam taşımıyor :) Belki de siz bir başka lens ile daha rahat çekim yapabileceksiniz.

Makine ve lens haricindeki, yedek pil, hızlı kartlar gibi konulara çok girmiyorum. İlerleyen zamanlarda dikkat edilmesi gereken konularda bunlara döneceğiz zaten ama başlıca kurallardan biri; piliniz dolu, kartlarınız boş ve yedekli olmalı. Hatta asıl makinenizin bozulma ihtimaline karşı mutlaka yedek bir makine de taşıyor olmalısınız yanınızda.

Bir sonraki yazı uzun uzun doğum fotoğrafı çekim aşamaları hakkında olacak. Hem normal, hem sezaryen doğumlar için, hastaneye ulaştığımız andan itibaren adım adım neler yapıyoruz, nelere dikkat ediyoruz, tamamını yazacağım.

Sevgiler,

Alev Durmuşoğlu

* * *

Arşiv: Sanal Atölye (1) “Doğum Fotoğrafçılığı

* * *

YASAL UYARI:

Web sitemdeki  tüm yazılarımın tarafımdan habersizce, kaynak belirtilmeksizin çoğaltılması, kısmen ya da tamamen alıntılanması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil eder. Aksi harekette bulunanlar için yasal yollara başvurulacaktır. Yazılarım sadece isim ve web sitesi belirterek paylaşıma açıktır.